Ako urýchliť splatnosť faktúr?

Ak sa dnes opýtate slovenských podnikateľov, aká zmena by im výrazne zjednodušila podnikanie, tak odpoveďou by okrem zníženia administratívnej náročnosti bola zlepšená platobná disciplína.

Štatistiky služby SuperFaktúra.sk ukazujú, že priemerná doba úhrady faktúry prevodom je približne 21 dní. A až 37% faktúr je uhradených po splatnosti. Braňo Šimo z firmy SuperFaktúra uvádza: “Ukazuje sa, že je dôležité svojim odberateľom úhradu faktúry čo najviac zjednodušiť, ponúknuť im lepšiu alternatívu k štandardnému prevodu. Napríklad používateľom využívajúcim online platby, prídu peniaze v priemere už do 6 dní od vystavenia faktúry. Porovnateľný s tým je iba paypal, kde je však za prijatie platby pomerne vysoký poplatok cca 3,5%”.

splatnost-faktur

Online platby a platby kartou sú známe najmä z eshopov, kde sú už zaužívaným štandardom. Výhodnou alternatívou oproti paypal je pre slovenských podnikateľov lokálny produkt s medzinárodnými ambiciami, platobná brána Besteron. Možnosť platiť cez Besteron teraz nájdete aj na faktúrach SuperFaktúry. “Spoluprácou so SuperFaktúra.sk sa nám však podarilo sprístupniť tieto platby každému podnikateľovi, nielen eshopom. K ich využitiu je úplne postačujúci účet v ktorejkoľvek banke. Peniaze naň prídu ešte v ten istý deň, v ktorom bola uskutočnená platba. A to aj v prípade, ak má platiteľ inú banku ako podnikateľ”, uviedol Miroslav Kráľ zo spoločnosti Pay Solutions, a.s., ktorá Besteron prevádzkuje.

Používanie online platieb cez platobnú bránu nepredstavuje žiadnu prácu navyše. Po vystavení faktúry v SupeFaktúre sa na nej automaticky zobrazí tlačidlo “Zaplatiť online”. Odberateľ kliknutím naň jednoducho vyberie svoju banku a platbu dokončí v jej rozhraní. Odpadá tak nepohodlné prepisovanie všetkých údajov, čím sa odbúrava ďalšia bariéra a skracuje čas úhrady sa až trojnásobne skráti.